Po długim i wyczerpującym dniu nic nie ma nic bardziej dobroczynnego niż gorący prysznic. Oprócz satysfakcjonującego doznania, ciepły prysznic w odpowiedniej temperaturze jest również dobry dla nas pod wieloma innymi względami zarówno psychicznymi jak i fizycznymi. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak gorący powinien być gorący prysznic?. Istnieje na ten temat wiele badań, które wskazują, że stosowanie zarówno zimnych jak i gorących prysznic ma swoje korzyści. Naukowcy dowiedli, jaka jest zazwyczaj najlepsza temperatura wody do kąpieli
Najlepsza temperatura wody do kąpieli
Często zastanawiamy się, jak gorąca powinna być woda podczas kąpieli. Większość dermatologów zaleca utrzymanie temperatury wody średnio od 37°C do 38°C lub nie więcej niż 41°C. Zasada jest taka, że najlepsza temperatura wody do kąpieli powinna wynosić kilka stopni Celsjusza powyżej temperatury ciała. Jednak należy również brać pod uwagę temperaturę w pocieszeniu. Im jest zimniej, tym potrzebujemy cieplejszej temperatury do ogrzania ciała podczas prysznica.
Jeżeli wolisz cieplejsze kąpiele, to zasada jest taka, że powinny one trwać krócej. Ciepło nie jest dobre dla skóry. Badania sugerują, że gdy woda jest zbyt gorąca, to pozbawia się skóry naturalnych olejków, tłuszczów i białek co sprawia, że staje się ona sucha, swędząca i podrażniona. Sucha skóra może zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji i w istocie doprowadzić do nadmiernej produkcji olejków w celu zrekompensowania braku wilgoci.
Eksperci sugerują, że od 10 do 20 minut to wystarczająco dużo czasu, aby wydobyć maksymalny pożytek z kąpieli. Argumentują oni, że ciepło rozszerza naczynia krwionośne i sprzyja poceniu się. Tym samym poprawia się przepływ krwi, a organizm lepiej wykorzystuje insulinę. Natomiast dłuższe przebywanie w wodzie niekoniecznie poprawia którąkolwiek z tych korzyści. W rzeczywistości przebywanie w wodzie, która jest zbyt gorąca przez zbyt długi czas, wysusza skórę.
Jeśli nie możesz zrezygnować z prysznica i kąpieli w gorącej wodzie, dobrym rozwiązaniem będzie używanie kremu nawilżającego do skóry, aby była ona nawilżona.
Wpływ gorącej i zimnej wody na organizm

Naukowcy dowiedli, że kąpiel w ciepłej wodzie poprawia przepływ krwi u osób z przewlekłą niewydolnością serca. Jest to spowodowane naturalnym rozszerzaniem się naczyń krwionośnych pod wpływem wysokiej temperatury.
Gorące prysznice mogą przyczyniać się do poprawy zdrowia mózgu. Naukowcy zbadali wpływ kąpieli w gorącej wodzie na neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF). Jest to białko, które pełni ważną funkcję w mózgu i rdzeniu kręgowym. BDNF jest odpowiedzialny za: przeżycie komórek nerwowych, ich wzrost, dojrzewanie i utrzymywanie, oraz wydajność uczenia się i pamięci.
Ogólni rzec biorąc gorący prysznic, może poprawić przepływ krwi, pomagając złagodzić sztywne stawy i zmęczone mięśnie. Z kolei zaletą kąpieli w zimnej wodzie jest zmniejszenie stanów zapalnych i złagodzenie bólu.
Najlepsza godzina na prysznic przed snem
Naukowcy ujawniają dokładny czas, kiedy należy wziąć prysznic, aby lepiej spać. Odkryli oni, że idealny czas na wzięcie prysznica to 90 minut przed pójściem spać – czyli około 21:00, jeśli zwykle idziesz spać o 22:30. Doszli oni do wniosku, że w ten sposób można przyspieszyć zasypianie średnio o 10 minut.
Badania ujawniły również, że optymalna temperatura kąpieli dla poprawy ogólnej jakości snu zawiera się w przedziale od 40 do 42 stopni Celsjusza. Ciepłe kąpiele powodują rozluźnienie ciała. Dodatkowo gorąca kąpiel efektywne odprowadza ciepło ciała i tym samym zapewnia spadek temperatury ciała.