Ponad połowa życia człowieka to siedzenie dotyczy to jazdy samochodem, pracy przy biurku czy oglądania telewizji. Typowy pracownik biurowy spędza do 15 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Dlatego warto zastanowić się, czy siedzenie jest zdrowe. Siedząc przy biurku, spalamy mało kalorii – zdecydowanie mnie niż podczas stania lub chodzenia.
Kwestie dotyczącego tego, czy siedzenie jest zdrowe, zostało podjęte wielu badaniom. Jeśli mamy siedzący tryb życia to jesteśmy narażeni na otyłość, zwiększone ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, nadmiar tkanki tłuszczowej wokół talii oraz nieprawidłowy poziom cholesterolu w organizmie. Jeśli za dużo siedzimy, to jesteśmy narażeni na większe ryzyko śmierci. Zarówno z powodu chorób układu krążenia, jak i nowotworów.
Siedzenie zostało nazwane „nowym paleniem”, a szereg badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich pięciu lat podkreśla szkodliwe skutki siedzącego trybu życia.
Siedzenie powoduje, że spalamy mało kalorii
Organizm spala najmniej kalorii, kiedy siedzimy lub leżymy. Najwięcej zaś spalamy kalorii, wtedy gdy stoimy lub chodzimy. Wynika to z faktu, że uaktywniamy wtedy dodatkowe partie mięśni. Powoduje to, że organizm ma większe zapotrzebowanie na energię.
To ile kalorii spalamy, zależy w dużej mierze od tego, ile ważymy oraz ile mamy wzrostu. Do obliczenia dopasowanych do ciebie wartości możesz posłużyć się kalkulatorem dziennego spalania kalorii.

Ogólnie można stwierdzić, że 2 godziny leżenia to jak 1 godzina siedzenia. Natomiast dwie godziny siedzenia to jak 1 godziny stania. A 2 godziny stania to jak 1 godziny chodzenia. Zatem jedna godzina chodzenia to jak 7 – 8 godzin leżenia.
To ile kalorii będziemy spalać podczas wykonywania konkretnych czynności, zależy od wielu predyspozycji. Wpływ na to ma wiele czynników. Zalicza się do nich głównie płeć oraz masę ciała. Zmieniając swoje nawyki, dotyczące jedynie pozycji podczas pracy możemy spalić dużo kalorii. Pomyśl, jak dużo można na tym zyskać. Zamieniając codziennie godziną jazdę samochodem, na chodzenie spalamy nawet więcej o 200 kcal.
Badania dowiodły, że otyli ludzi spędzają zazwyczaj o 2 godziny więcej na siedzeniu niż osoby o prawidłowej masie ciała.
Czy siedzenie jest zdrowe?
Jest bardzo dużo powikłań zdrowotnych wynikających ze zbyt długiego siedzenia. Badacze są zgodni co do kwestii tego, czy siedzenie jest zdrowe, Wymienią oni szereg skutków ubocznych siedzącego trybu życia. Zalicza się do nich;
- Zły wpływ na serce – dowiedziono tego poprzez przeprowadzenie badania na osobach w dwóch grupach zawodowych kierowców, którzy mieli siedzący tryb życia oraz strażników, którzy przez większość dnia stali. Ich diety nie różniły się znacząco od siebie. Wyniki wskazały, że kierowcy byli dwukrotnie bardziej narażeni na choroby serca.
- Może skrócić życie – przeprowadzono wiele badań na ten temat. Zazwyczaj mówi się o od kilku do nawet kilkudziesięciu procentowym prawdopodobieństwie wcześniejszego zgonu, jeżeli prowadzimy osiadły tryb życia.
- Demencja – badacze ciągłe próbują ustalić jakie czynniki powodują, że siedzący tryb życia może mieć korelację z demencją.
- Cukrzyca – i to nie tylko dlatego, że spalamy mniej kalorii. Długie siedzenie zmienia sposób, w jaki organizm reaguje na insulinę. Jest to hormon, który jest pożyteczny w zamienianiu cukrów i węglowodorów na energię.
- Zakrzepica żył – zazwyczaj jest to zakrzep na nodze. Jednak może pojawiać się w innych miejscach. Jeśli zrobi się na płucach, może być groźny w skutkach. Niektórzy ludzie nie mają żadnych objawów
- Żylaki – nie są poważne, ale mogą boleć. Żyły zwykle puchną, skręcają się lub wybrzuszają.
- Przeciążenie mięśni – głównie pleców i szyi. Siedzenie powoduje olbrzymi nacisk na mięśnie pleców, szyi i kręgosłupa.
- Osteoporoza – szczególnie narażone są na nią osoby starsze. Może utrudniać wykonywanie codziennych czynności
- Rak – może dotyczyć raka jelita grubego, trzonu macicy, jak również raka płuc. Starsze kobiety narażone są dodatkowo na raka piersi.
Zapobieganie wpływu niezdrowego siedzenia
Ogólne zasada jest taka, że nie jest bardzo istotne, jak dużo ćwiczymy. Ważniejszą kwestią jest to, jak długo siedzimy w ciągu dnia. Aktywność fizyczna jest wskazana, jednak nie zniweluje całkowicie negatywnego skutku siedzenia. Czy siedzenie jest zdrowe zależy więc w dużej mierze od nas.
Główna zasada dotyczącą zdrowych nawyków jest taka, że co 30 minut siedzenia należy zrobić sobie przerwę, zmieniając pozycję. Zalecanie jest stanie przez co najmniej 2 minuty.
Najnowsze badania wskazują, że wykonywane raz w tygodniu 75 minut intensywnego wysiłku pozwala na zneutralizowanie ryzyka dla zdrowia. Jeżeli wolimy umiarkowany wysiłek, to ten czas powinien się wydłużyć do 150 minut. Są to minimalne wartości, jakie powinnyśmy przestrzegać. Australijskie zalecenia dotyczące zdrowia publicznego zalecają co najmniej 150 do 300 minut ćwiczeń tygodniowo lub około 20-40 minut dziennie.
Umiarkowane lub intensywne ćwiczenia są najlepszym rozwiązaniem podczas spędzania długich godzin w pozycji siedzącej. Badania wykazały, że osoby, które miały siedzący tryb życia i jednocześnie wykonywały ćwiczenia fizyczne, miały zdecydowanie mniejsze ryzyko zgonu spowodowane powikłaniami sercowo-naczyniowymi w porównaniu z tymi, którzy nie stosowali się do żadnej aktywności fizycznej.
Z kolei inne badania wskazują, że jeśli mamy długie okresy siedzenia i wykonujemy mniej niż 4000 kroków dziennie, to możemy liczyć się z problemami metabolicznymi, niezależnie od tego, czy wykonujemy ćwiczenia.
Długi czas siedzenia wymaga również zapewnienia odpowiednich warunków, dotyczą one główne odpowiedniego krzesła, pozycji, jaką zajmujemy oraz wysokości biurka. Obecnie na rynku można znaleźć wiele krzeseł ergonomicznych, które niwelują część z negatywnych skutków siedzenia.
Wskazywane jest, że bezczynność, która wynosi ponad 13 godzin, może sabotować nasze działania wynikające z ćwiczeń fizycznych. Zmienia się sposób, w jaki cukry i węglowodany są przetwarzane na energię. Powoduje to, że osłabiamy zdrowotność wykonywanych ćwiczeń.
Warto wprowadzić proste czynności do swoich codziennych nawyków. Takie jak stanie w komunikacji miejskiej czy wchodzenie po schodach zamiast używania windy.