Czy jedno piwo dziennie jest zdrowe?

You are currently viewing Czy jedno piwo dziennie jest zdrowe?

Piwo to popularny napój alkoholowy wytwarzany przez warzenie i fermentację. Trunek ten jest spożywany na świecie od kilku tysięcy lat. Obecnie naukowcy zastanawiają się nad tym czy jedno piwo dziennie jest zdrowe w diecie. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Można jednak przytoczyć niektóre badania opisujące wpływ picia w umiarkowanych lub niewielkich ilościach piwa na organizm..

Ostatnimi czasy modne stało się stwierdzenie, że spożywanie alkoholu w niewielkiej ilości może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Wykazano, że pewne niewielkie ilości spożywanego wina mogą korzystnie wpływać na zdrowie. Jak się okazuje, piwo nie różni się zbytnio od wina i również w niewielkich ilościach może przynosić korzyści.

Co jednak warto podkreślić, chociaż piwo zawiera niewielkie ilości mikroelementów, nie jest dobrym źródłem składników odżywczym. Potrzeba znacznych ilości piwa, aby osiągnąć dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Pełnowartościowe produkty, takie jak owoce, czy warzywa będą zdecydowanie lepszym wyborem.

Zalecana dzienna ilość piwa

Jeśli picie piwa każdego wieczoru stało się dla ciebie rytuałem i odskocznią od pracy, to możesz mieć wątpliwości czy faktycznie ma to zdrowy wpływ na twoje zdrowie. Oczywiście intensywne i bardzo częste picie piwa nie jest zdrowe.

Standardowe piwo zawiera od 4% do 6% alkoholu. Natomiast zalecane, bezpieczne dla zdrowia spożycie pół litrowego piwa z 5% zawartością alkoholu wynosi (źródło);

 • Dla kobiet: 2 piwa dziennie, lub 5 piw tygodniowo (nie więcej niż 5 razy w tygodniu).
 • Dla mężczyzn: 2,8 piwa dziennie, lub około 10 piw tygodniowo (również nie więcej niż 5 razy w tygodniu).

Przelicznik ten może być stosowany również do innych alkoholi, przyjmując, że jedno piwo ma około 20 gramów alkoholu.

Jeśli pijesz codziennie, to w każdym tygodniu musi być co najmniej 2 dni przerwy. Czemu tylko 5 dni w tygodniu? Badania wykazały, że codzienne picie eliminuje korzyści, które występują przy rzadszym piciu.

Jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić to upijanie się, lekarze ostrzegają przed negatywnymi skutkami takiego postępowania. Upijanie się to stan, w którym wypijasz minimum 3,5 piwa w co najmniej jeden dzień przez ostatnie 30 dni.

Nie będzie też dobrym wyborem zaczęcie picia piwa tylko z tego względu, że może to przynieść korzyści zdrowotne. Jeśli do tej pory nie piłeś piwa to lepiej nie zaczynać.

Korzyści zdrowotne z codziennego picia piwa

 • Mniejsze ryzyko chorób serca: może się to wydawać niewiarygodne, ale picie piwa może na prawdę zapobiec chorobom serca. Badania wykazały, że mężczyźni i kobiety, którzy pili do siedmiu drinków tygodniowo, doświadczali znacznie niższego ryzyka niewydolności serca w porównaniu z osobami, które powstrzymały się od spożywania alkoholu.
 • Jeśli pijesz piwo każdej nocy, możesz żyć dłużej: Zarówno lekkie, jak i umiarkowane picie może zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci u obu płci – szczególnie dotyczy to kobiet. Badania dowiodły, że dotyczy to zarówno zmniejszenia śmiertelności z jakiekolwiek powodu jak i z powodu chorób układu krążenia. W szczególności duże korzyści mogą osiągnąć osoby starsze podatne na choroby sercowo-naczyniowe.
 • Dobre działanie na mózg: niektóre badania wykazują, że niskie lub umiarkowane spożycie alkoholu może być korzystne dla zdrowia mózgu. Trudno jednak o twarde dowody potwierdzającą tę tezę, wpływ czynników zewnętrznych jest zbyt duży.
 • Pomaga walczyć z cukrzycą: umiarkowane spożywanie alkoholu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o kilkadziesiąt procent.
 • Piwo wzmacnia kości: piwo jest całkiem niezłym źródłem krzemu w diecie. Krzem jest minerałem, który może zwiększać gęstość kości i może zapobiegać osteoporoza. Zalety te można osiągnąć zwłaszcza piwo chmielowe lub słodowe, ponieważ jęczmień i chmiel są bogate w krzem.
 • Wzmocnienie układu odpornościowego. Piwo zawiera praktycznie najwięcej składników odżywczych ze wszystkich alkoholi, dodatkowo jest bogate w błonnik.
 • Może obniżyć ciśnienie krwi.

Negatywne skutki codziennego picia piwa

 • Codzienne picie piwa może zwiększać podatność na raka. Generalnie spożycie alkoholu jest jednym z czynników wpływających na rozwój wielu typów raka. Zazwyczaj jednak ryzyko wystąpienia raka może wzrosnąć minimalnie, chyba że intensywnie pijemy. Przyjmuje się nawet, że korzyści z umiarkowanego picia piwa są większe niż ewentualne szkody wynikające z wystąpienia raka. W kwestii tej należy kierować się wyłącznie własnym osądem, ponieważ nauka może być zawodna.
 • Picie piwa każdego dnia może zmienić hormony płciowe: efekt ten pojawia się tylko wtedy gdy nadużywamy alkoholu. Nasz organizm jest tak przystosowany, że znakomicie daje sobie radę z niewielką ilością alkoholu spożywanym okazjonalnie.
 • Możesz mieć niedobór witamin, jeśli pijesz codziennie, lub jeśli piejesz za dużo piwa. Piwo, może zwiększać zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze pomagające organizmowi radzić sobie z alkoholem – przede wszystkim witaminy z grupy B. Dodatkowo długotrwałe picie piwa może spowodować problemy ze wchłanianiem witamin przez organizm.
 • Może zwiększyć ciśnienie krwi.

Czy musisz martwić się o kalorie, pijąc jedno piwo dziennie?

Piwo jest mniej kaloryczne niż wino, więc zazwyczaj nie musisz martwić się o kalorie. Chociaż ilość wypitego piwa jest zazwyczaj większa niż wina, jeden kufel piwa to mniej więcej tyle, co duży kieliszek wina. To styl życia zazwyczaj powoduje, że osoby spożywające alkohol w dużych ilościach są otyłe.

Dodatkowo, piwo nie jest pustymi kaloriami, ponieważ ma ono cenne dla organizmu składniki. Warto również wybierać częściej piwo jasne zamiast zwykłego piwa, ponieważ zawiera mniej alkoholu i mniej kalorii.