Czy jazda na rowerze odchudza?

To czy jazda na rowerze odchudza, zależy do sposobu trening oraz diety. Jazda na rowerze przez co najmniej 30 minut pozwala spalić kalorie. Równie istotne jest również okresowe zamienianie tempa jazdy z dużej intensywności do niskiej w krótkich okresie czasu. Jak również dodanie dodatkowej aktywności do planu treningowego.

Jazda na rowerze może być stosowana jako świetny trening Cardio. Może pomóc w poprawie zdrowia sercowo-naczyniowego, płuc oraz usprawnić przepływ krwi w organizmie. Jazda na rowerze ma jedną główną zaletę w porównaniu z bieganiem, pozwala znacząco podnieść tętno, jednocześnie nie obciążając znaczenie kolan, kości oraz innych stawów.

Trening na rowerze pomaga w budowaniu siły mięśni. Pedałując, możesz poprawić swój nastrój tym samym obniżyć swój poziom stresu.

Przede wszystkim jazda na rowerze pomaga spalić kalorie. Skorzystaj z kalkulatora kalorii w jeździe na rowerze, aby zobaczyć, ile możesz spalić kalorii.

Chcąc spalić kalorie, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Możesz wykonywać trening godzinę dziennie przez miesiąc, a i tak nie schudnąć nawet kilograma. Jazda na rowerze zamienia tłuszcz w mięśnie. Możesz mieć lepszą sylwetkę oraz bardziej dopasowane ubrania, ale to nie znaczy, że twoja waga spadnie wręcz przeciwnie, może ona wzrosnąć. Po drugie ważne jest utrzymanie odpowiedniej diety, która przyczyni się do utraty kalorii i budowania tkanki mięśniowej.

Zmieniaj tempo jazdy na rowerze, aby więcej schudnąć

Chcąc schudnąć, musisz pamiętać o jednej rzeczy, twoje ciało spala tłuszcz przez utlenianie. Chociaż jest to uproszczone sformułowanie, to oznacza, że im mocniej oddychasz, tym masz większą szansę na schudnięcie.

Strategia treningowa obejmująca intensywny trening nazywana jest HIIT (ang. High Intensity Interval Training), i oznacza trening interwałowy charakteryzujący się wysoką intensywnością.

HIIT obejmuje krótkie intensywne ćwiczenia powiązane z ćwiczeniami o niskiej intensywności. Jest to udowodniony naukowy trening umożliwiający efektywne spalanie tłuszczu. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu odkryli, że wykonując od 4 do 6 krótkich 30-sekundowe sprintów, 3 razy w tygodniu spalamy około 2 razy więcej kalorii, niż podczas 30 do 60 minut aerobów z umiarkowaną intensywnością.

Przykładowo wykorzystując trening HIIT na rowerze możemy wykonywać szybki 1-minutowy sprint, po czym robimy kilka minut spokojnej jazdy o niskiej intensywności. Następnie powtarzamy ten cykl przez około pół godziny. Taki sposób przeprowadzania treningu może pozwolić w szybszym czasie schudnąć oraz poprawić swoją wytrzymałość. Warto wykonywać trening HIIT 2 lub 3 razy w tygodniu.

Intensywny trening powoduje, że metabolizm pozostaje zaangażowany przez długi okres czasu nawet po skończonym treningu.

30 minut jazdy na rowerze odchudza

Aby schudnąć, zaleca, aby jeździć na umiarkowanie intensywnym poziomie (około 20 km/h) jednorazowo przez co najmniej 30 minut. Czas ten potrzebny jest do odpowiedniego zmęczenia się i podniesienia tętna.

Dodatkowo sugerowane jest włączenie dwóch aktywności w jednym treningu w celu poprawy wydajności treningu do utraty wagi. Na przykład możesz przez pół godziny jeździć na rowerze i następnie przez około 25 minut biec.

Dzięki stosowaniu odpowiedniego treningu zwiększyć również swoją wytrzymałość, która pomaga w utracie wagi. Staraj się pedałować przez co najmniej 2 i pół godzinny w ciągu tygodnia, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.